Sen. James E. Murray biography

JAMES E. MURRAY, Democrat, of Butte, Mont.; education: graduated St. Jerome’s College, Berlin, Canada, 1895; New York University Law School, New York, LL. B. 1900, LL. M. 1901, LL. D. 1941; admitted to Montana bar, 1901; served as county attorney of Silver Bow County, Mont., 1906-8; chairman of State advisory, Montana, P. W. A., 1933; married Miss Viola E. Horgan (deceased) of Memphis, Tenn., June 1905; has five sons, James A., William D., Edward E., Howard A., and Charles A.; elected to United States Senate on November 6, 1934, to fill out the unexpired term of the late Thomas J. Walsh; reelected November 3, 1936, and again on November 3, 1942, for the term ending January 3, 1949; reelected November 2, 1948, for the term ending January 3, 1955; reelected November 2, 1954, for the term ending January 3, 1961.

Source: 85th Congress, 1st Session, Beginning January 3, 1957, Official Congressional Directory (Washington: United States Government Printing Office, 1957), p. 83.